ECHO Battery LBP-56V125
Product image 1
ECHO Battery LBP-56V125
ECHO Battery LBP-56V125
The updated LBP-56V125 is the latest advancements in ECHO’s 56V lithium battery line up. Designed for superior performance, they feature improved connectors that minimize resistance, maximizing power output while reducing energy loss. Enhanced moisture resistance ensures reliable operation in all seasons, making them the ideal choice for demanding professionals.
Fast charging with long run times.
More energy.
ECHO 56V batteries feature key improvements over the previous 50V batteries; higher capacity cells mean longer run times, more robust casing means better protection and durability and advanced technology ensures optimal energy depending on the task at hand.
Advanced features for durability and safety.
  • Weight 1kg
  • 2.5Ah
  • Voltage 50.4V
  • Capacity 126Wh
  • Battery type Li ion
-70%
ECHO Battery LBP-56V125—
Product Information
Shipping & Returns
Description
More energy.
  • Weight 1kg
  • 2.5Ah
  • Voltage 50.4V