ECHO DCS-2500T (3/8") Battery Chainsaw - Full Kit
Product image 1
Kit Includes
  • 1 x Battery LBP-56V125 - 2.5 AH/126Wh
  • 1 x ChargerĀ LCJQ560
  • 10" bar, chain and scabbard
ECHO’S FIRST BATTERY TOP-HANDLE CHAINSAW
The 50V system, using the latest Lithium-ion technology, provides high-density energy, compared to traditional heavier, less powerful battery technology. The professional-grade maintenance-free brushless motor ensures long-lasting performance.
Ā
Rated voltage
50.4V
Dry weight*
1.6Kg
Chain oil tank capacity
0.12 Litres
Saw chain pitch
3/8"
Bar length
25cm (10")
Guide bar gauge
0.050"
Run Time (with 2.5Ah battery)
Up to 20mins
Charging Time (min)
42 mins
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kit Includes
  • 1 x ChargerĀ LCJQ560
  • 10" bar, chain and scabbard
Ā
Rated voltage
50.4V
Dry weight*
1.6Kg
Chain oil tank capacity
0.12 Litres
Saw chain pitch
3/8"
Bar length
25cm (10")
Guide bar gauge
0.050"