ECHO DCS-2500T (3/8") Battery Chainsaw - Machine only
Product image 1
Kit Includes
  • 10" (3/8" pitch), bar, chain and scabbard
ECHO’S FIRST BATTERY TOP-HANDLE CHAINSAW
The 50V system, using the latest Lithium-ion technology, provides high-density energy, compared to traditional heavier, less powerful battery technology. The professional-grade maintenance-free brushless motor ensures long-lasting performance.
Rated voltage
50.4V
Dry weight*
1.6Kg
Chain oil tank capacity
0.12 Litres
Saw chain pitch
3/8"
Bar length
25cm (10")
Guide bar gauge
0.050" (3/8")
Run Time (with 2.5Ah battery)
Up to 20 mins
Charging Time (min)
42 mins
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kit Includes
Rated voltage
50.4V
Dry weight*
1.6Kg
Chain oil tank capacity
0.12 Litres
Saw chain pitch
3/8"
Bar length
25cm (10")
Guide bar gauge
0.050" (3/8")